You do not currently have permission to view the full text for this document. Please sign in to an account with an active subscription or contact support.
In de serie Critical Thinkers van Routledge vinden we naast gevestigde namen als Freud en Heidegger een aantal denkers die zich bewegen op de grens tussen wijsbegeerte, literatuurwetenschap en ‘cultural studies’, zoals Jean Baudrillard, Gilles Deleuze, Paul de Man, Edward Saïd en Jacques Derrida. De serie beantwoordt in de eerste plaats aan de bij studenten aanwezige behoefte om over tool kits te beschikken waarmee zij snel en in een niet al te ingewikkelde vorm iets kunnen leren over denkers wier naam voortdurend wordt genoemd en geciteerd. Maar ook andere belangstellenden zullen er een aardig overzicht vinden van het werk van filosofen die het postmodernisme diepgaand hebben beïnvloed.
Dit geldt overigens ook voor het boek over een weinig modieuze denker als Paul Ricoeur, die tot de meest gerespecteerde filosofen van de twintigste eeuw wordt gerekend. Geen iconoclast zoals Baudrillard en Derrida, wel iemand die nog altijd zijn invloed doet gelden in de wijsbegeerte, de literatuurwetenschap, de psychologie en de sociologie. Ricoeur is een bruggenbouwer tussen verschillende filosofische tradities, iemand die liever uitgaat van overeenkomsten dan van verschillen. Zijn originaliteit ligt vooral in de manier waarop hij te werk gaat: hij kiest voor de dialoog en voegt liever iets nieuws toe dan af te breken of zich als tegenstander te profileren. Zo begint De l'interprétation, zijn ‘Essay over Freud’, met de volgende woorden: ‘Dit boek is voornamelijk een debat met Freud.’
Paul Ricoeur (geboren in Valence in ), emeritus hoogleraar in de algemene wijsbegeerte, is een zeer veelzijdig denker. Hij schreef over uiteenlopende zaken als religie en bijbelexegese, geschiedenis, literaire kritiek, psychoanalyse, recht en politiek. De rode draad in zijn werk is de ethiek: Ricoeur mist volledig het door het postmodernisme in zwang gebrachte relativisme en de verwerping van waarden, en al z