You do not currently have permission to view the full text for this document. Please sign in to an account with an active subscription or contact support.
Problematische afhankelijkheid kan verschillende vormen aannemen. Het gaat wel telkens om het zoeken van bescherming en hulp van anderen, maar volgens Bornstein is afhankelijk gedrag veel meer divers dan we neigen te veronderstellen. Het kan gaan om mensen die zelfs niet de kleinste beslissing kunnen nemen zonder overmatig advies en bevestiging van anderen. Maar heel wat mensen die niet in die zin opvallen, kunnen in therapie toch belangrijke aan afhankelijkheid gerelateerde thema's inbrengen. Afhankelijkheid is een belangrijk aspect van onze klinische praktijk maar is tegelijk ook alomtegenwoordig in de menselijke ervaring.
Bornstein baseert zijn werk op zowel klinische als eigen onderzoeksgegevens. Zijn boek beperkt zich niet tot de afhankelijke persoonlijkheidsstoornis strictu sensu maar richt zich op afhankelijke trekken in het algemeen. Het werk omvat een eerste deel rond conceptuele en empirische aspecten en een tweede deel rond klinische toepassingen. In zijn theoretische benadering kiest Bornstein voor wat hij een interactionistisch perspectief noemt, waaruit dan logischerwijs een geïntegreerd behandelmodel volgt dat elementen uit psycho dynamische, gedrags-, cognitieve en experiëntiële therapie omvat. Bijzonder lezenswaardig zijn de paragrafen over afhankelijkheid als ontwikkelingsthema en over het onderscheid tussen gezonde en pathologische afhankelijkheid, waarbij Bornstein in dit laatste vier subtypes onderscheidt die elk een specifieke reactie aan de omgeving ontlokken. Begrijpen van de verschillende manifestaties van afhankelijkheid heeft implicaties voor diagnosestelling en behandeling. Afhankelijk gedrag is complex, gaat verder dan het traditionele passief zijn, en moet gedacht worden in termen van trait-by-situation-interacties. Dezelfde kernaspecten van afhankelijkheid die leiden tot onaangepast gedrag in bepaalde situaties, leiden tot aangepast gedrag in andere situaties.
Effectief therapeutisch werk met afhankelijke patiënten houdt niet in dat we e