You do not currently have permission to view the full text for this document. Please sign in to an account with an active subscription or contact support.
Wat is de betekenis van de psychoanalyse voor een cultuurdiverse samenleving zoals we die nu bij ons kennen? Is er in het therapeutisch aanbod van de psychoanalyse plaats voor de problematiek van volwassenen en kinderen uit niet-westerse culturen? Deze uitdagende vragen naar de mogelijkheid van een transculturele psychoanalyse vormden voor het Nederlands Psychoanalytisch Instituut te Amsterdam de aanzet om in 1999 de Werkgroep Interculturele Samenwerking op te richten. In 2005 vloeide hieruit een studiemiddag voort. In Migratie in psychoanalyse zijn de drie lezingen van die studiemiddag gebundeld, namelijk van de psychoanalytici Fernanda Sampaio de Carvalho, Ans van Blokland en werkgroepcoördinator Wouter Gomperts, en verder drie reacties van ‹externen›: systeemtherapeute Julia Bala, medisch antropoloog Rob van Dijk en psychiater Annechien Limburg-Okken. Daaraan werden nog teksten toegevoegd van de psychoanalytici Adeline van Waning (voormalig coördinator) en Max Westerborg.
Terwijl Sampaio de Carvalho onderzoekt hoe de migratieproblematiek (bv. onverwerkte rouw) doorwerkt in de volgende generaties en welke rol onder meer de taal daarin speelt, focust Van Blokland op de problematiek van stagnatie in de ontwikkeling (door overaanpassing dan wel ‹mummificatie›) en belicht ze (tegen)overdrachtelijke aspecten bij de behandeling van trauma. Van Waning geeft de lezer een idee van het gehechtheidsonderzoek in verschillende culturen en introduceert het oosters geïnspireerde concept ‹niet-gehechtheid›: een psychische positie die hechting en onthechting overstijgt in een niet-gehecht zijn aan het eigen perspectief als het beste of enige. Zo moet ook de psychotherapeut de gehechtheid aan zijn vertrouwde psychoanalytische verklaringsmodellen overstijgen om in contact te kunnen komen met de andersculturele patiënt. Ook Westerborg breekt een lans voor de herbezinning op onze psychoanalytische concepten en voor het loslaten van de idee dat onze theorieën universele geldingskracht b