You do not currently have permission to view the full text for this document. Please sign in to an account with an active subscription or contact support.
Stephen Frosh is hoogleraar psychologie aan het Birkbeckcollege van de Universiteit van Londen. Hij doceert er de geschiedenis van de psychoanalyse en heeft daarover ook ettelijke boeken op zijn naam staan. Hij schreef over zulke diverse onderwerpen als literatuur, gender, racisme, homoseksualiteit en de politiek van de psychoanalyse. Het is duidelijk dat Frosh zeer belezen is op het gebied van de psychoanalyse, maar zelf is hij geen psychoanalyticus. De titel For and against psychoanalysis verwijst naar Frosh' poging om de basisaannames van de psychoanalyse op hun filosofische merites te bezien zonder te vervallen in het maar al te populaire Freud bashing.
Het boek is verschenen in een tweede en gereviseerde editie. De eerste editie verscheen tien jaar geleden. Een tweede druk was nodig. Ten eerste omdat het boek duidelijk in een behoefte voorzag en ten tweede omdat nieuwe ontwikkelingen bijstelling noodzakelijk maakten: bijvoorbeeld de ook binnen psychoanalytische kring groeiende behoefte de werkzaamheid van de klinische praktijk wetenschappelijk aan te tonen en de verschuiving van de neutrale positie van de analyticus naar het intersubjectieve veld.
Maar de tweede editie komt ook voort uit zijn zorg om het verdwijnen van de subjectiviteit uit de psychologie en psychiatrie.
Het boek bestaat uit drie delen. In het eerste deel bespreekt Frosh de epistemologische staat van de psychoanalyse. Wat zijn ‹klinische feiten›, hoe zijn deze op te vatten hoe kunnen we weten wat ‹waar› is en hoe bepaalt de theoretische overtuiging van een analyticus wat we zien en waarnemen? Wat is bewijsbaar van de uitgebreide psychoanalytische theorie en wat is onhoudbaar gebleken?
In het tweede deel behandelt hij de klinische praktijk van psychoanalyse als psychotherapie en (het ontbreken van bewezen) klinische werkzaamheid. In het derde deel behandelt hij de culturele en politieke analyse van sekseverschillen, racisme en homoseksualiteit. Veel van deze laatste hoofdstukken zijn elders als essa