You do not currently have permission to view the full text for this document. Please sign in to an account with an active subscription or contact support.
Met meer dan honderdvijftig deelnemers beginnen we enthousiast aan een studiedag met de veelbelovende titel: Psychoanalytische psychotherapie en de indringende werkelijkheid.
Dini Hoenink, psychoanalytisch psychotherapeut, staat stil bij hoe de buitenwereld doordringt in de spreekkamer. Het aanbod
is breed: de dood van Fortuyn en Van Gogh, een veertienjarige die een zestienjarige vermoordt, maar ook de transculturele samenleving en klimaatveranderingen. Haar belangrijkste vraag is: wat zijn de effecten van deze indringende werkelijkheid op de beleving van cliënt en therapeut en wat betekent dat voor het therapeutische proces en de therapeutische relatie? Uiteraard is de indringende werkelijkheid van alle tijden.
De eerste spreker, de schrijver Adriaan van Dis, staat stil bij de emigratieproblematiek en hoe wij, de rijken, daarmee omgaan. Overal zijn volksverhuizingen aan de gang. De wereld is op drift. Mexicanen trekken naar Amerika, Zimbabwianen naar Zuid-Afrika. In zijn roman De wandelaar schetst Van Dis een angstige en dwangmatige schoonmaker. Hij wil graag goed doen en iets betekenen voor de arme en illegale mensen, maar hij kan niet loskomen van zijn luxe en aangename leventje. Hoe gaan wij om met deze verschillen vanuit ons welgestelde goedgeorganiseerde bestaan? Het boek van Van Dis heeft geen boodschap maar ik werd gestimuleerd na te denken over wat deze verschillen voor ons (al dan niet in het werk) betekenen en hoe we daarmee omgaan.
Psychiater Boris Drozdek, gaat in op het effect van de maatschappij op de individuele beleving. Lang is vooral intrapsychisch en ook neurobiologisch gekeken naar een individu in psychotherapie. Drozdek onderstreept het belang van het contextueel denken: het individu in zijn politieke, economische, geschiedkundige of sociale context. Om de individuele beleving van onze cliënten beter te kunnen begrijpen moeten we hen in een brede context zien en op het grensvlak van context en individu kijken naar hoe de context voor die ene pers