You do not currently have permission to view the full text for this document. Please sign in to an account with an active subscription or contact support.
In het najaar van 2017 vond er in Amsterdam een seminar plaats over dromen, voorgezeten door dr. Barbara Helen Miller, een jungiaans analytisch psychologe. Het seminar werd georganiseerd door de in 2001 opgerichte Nederlandse Associatie voor Analytische Psychologie (NAAP), aangesloten bij de lnternationale Associatie voor Analytische Psychologie (IAAP, door Jung opgericht in ).
Dr. Miller is, naast een begaafd musicus, «master of arts» in de psychologie en de religiewetenschappen. Verder heeft ze een Ph.D. in de antropologie (met een uitgebreide publicatieverdienste rond « Sami Health and Healers ») en heeft ze gestudeerd aan het C.G. Jung-instituut te Zürich. In haar praktijk richt zij zich op langlopende therapie voor volwassenen die ontwikkeling en creativiteit zoeken, en bij wie langdurige conflicten, impasses en pijn een rol hebben gespeeld.
Mercuurtaal, gelegen aan het Eerste Weteringplantsoen te Amsterdam, herbergde ons, zeer toepasselijk, gedurende drie zaterdagen. Een divers, internationaal, maar beperkt publiek, wat interacties tussen de deelnemers zeker ten goede kwam. De voertaal was Engels en Nederlands. De jungiaanse insteek werd reeds duidelijk in de opbouw van het seminar.
De eerste dag, een prachtige zonovergoten herfstdag, introduceerde het werken met dromen: verkenning van de structuur van de psyche en van de structuur van de droom. Geïllustreerd met uitgebreid droom-materiaal, met zowel complementaire als compensatorische dromen. Persoonlijk was ik zeer gecharmeerd van de droom van een jonge vrouw, die voor zichzelf een lekker moorkopje verstopte, uit angst niets te zullen krijgen van de bisschop bij wie ze op bezoek ging. Er werd volop geassocieerd en het leek wel op het voorzichtig proeven van een delicatesse in al haar finesses. Associaties, beelden en metaforen kunnen immers gezien worden als transitionele objecten die een pad of link creëren tussen paniek en