You do not currently have permission to view the full text for this document. Please sign in to an account with an active subscription or contact support.
Hinshelwood is een gerenommeerd Brits psychiater en psychoanalyticus, opleider van de British Psychological Society (BPS) en bekend vanwege zijn kleiniaans woordenboek (Hinshelwood 1989) en zijn publicaties over psychoanalyse en groepstherapie. Hij heeft Bion gedurende minstens vijftig jaar bestudeerd. Het boek W.R. Bion as clinician — Steering between concept and practice is een gids bij de ontwikkeling, de praktijk en de evolutie van Bions denken. De auteur noemt dit boek een anker en vooral niet een veilige haven.
Hinshelwood vestigt de aandacht van de lezer op twee knooppunten in het werk van Bion. Volgens hem is het eerste knooppunt het artikel « Attacks on linking ». Tijdens de ontwikkeling kan de onbewuste evacuatie van onverwerkte mentale inhouden (via projectieve identificatie) plaatsmaken voor denken, representeren en symboliseren, zodat deze inhouden gewijzigd worden en op een hoger niveau gedacht kunnen worden. Het tweede knooppunt is het boek Transformations, waarin Bion pleit voor een authentiek luisteren. In dit boek herziet Bion zijn ganse epistemologische project van de jaren 1960.
Zoals zijn vroegere container-containedmodel, heeft de idee van psychische transformaties verreikende implicaties voor het klinische werk. Psychoanalyse wordt na Transformations niet langer gezien als een intellectueel proces, maar gaat meer over het tot stand brengen van een klik, een contact, een band, een diepe verstandhouding. Het gaat vanaf dan over evocatie, evolutie, het laten binnendrijven van ideeën, openstaan voor wat er spontaan opduikt, voor het geselecteerde feit dat zich vormt, over eenwording met wat woordeloos en nog niet geweten is. Nieuwe kennis over zichzelf kan verworven worden via intuïtie. Oude kennis beschermt weliswaar tegen angsten voor het onbekende, maar bemoeilijkt de komst van nieuwe gedachten. K verwijst naar objectieve kennis, O naar diepe empathie en intuitief aanvoelen van de ander.
De titel van het hier besproken boek wekt de verwachting dat